PITy 2017 program

epity1

Rozliczasz pit 2017! Dowiedz się co to jest CFR-1 i CFR-2?

 

Pity 2017 to nie tylko popularne deklaracje PIT, np. 37. To również deklaracje, które wchodzą w skład rozliczenia pit. Dlatego też, kiedy zastanawiamy się nad naszą deklaracją podatkową za rok 2017, warto poszerzyć swoją wiedzę o nowe zagadnienie. Mowa tutaj o CFR. Nazwa dość rzadko pojawiająca się, jeśli chodzi o rozliczenie pit. Zastanawiając się nad rozwinięciem skrótu, można się domyślić, że jest to skrót od słowa certyfikat. Mówiąc krótko, CFR oznacza Certyfikat Rezydencji. Dotyczy to informacji o podatniku, w których zawarte jest wskazane określonego miejsca, jako swojej siedziby podatkowej. Między innymi dlatego rozliczenie roczne 2017 może nas interesować, właśnie pod kątem CFR, szczególnie, że coraz więcej Polaków migruje, czy to wewnątrz kraju, czy to po różnych miejscach na świecie. Rozliczenie pit 2017 dotyczy jednak każdego, a pit 2017 zbliża się wielkimi krokami.

 

O co chodzi z CFR? Odpowiedni organ podatkowy wydaje podatnikowi określone informacje, w postaci certyfikatu rezydencji, na temat miejsca zamieszkania lub siedziby służącej celom podatkowym. Oczywiście jest to zgodne z polskim prawem, więc występuje na terenie Rzeczpospolitej. Wspomniany certyfikat znajduje się na formularzu określonym nazwą CFR-1. Dlaczego potrzebujemy tego typu dokument? Tak naprawdę istotny jest, gdy rozliczenie roczne 2017 ma zostać dokonane poza miejscem zamieszkania. Posiadając certyfikat rezydencji, możliwe jest zastosowanie odpowiedniej stawki podatkowej, a tu można także wskazać umowy o podwójnym opodatkowaniu, jeśli rozliczamy się poza granicami Polski.

 

Rozliczenie pit 2017 a kwestie związane z certyfikatami rezydencji są dość bliskie. Należy dodać także, że wśród druków CFR możemy odnaleźć, prócz CFR-1, także CFR-2. Jaka jest różnica? CFR-1 to zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych, w wersji anglojęzycznej brzmi to: Certificate of fiscal residence. Z kolei CRF-2 to także zaświadczenie o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Polski dla osoby fizycznej osiągającej przychody z oszczędności.

 

Dokumenty te są krótkie, zawierają jedną stronę do wypełnienia, więc niewiele, przyrównując to do pitów 2017. W CFR mamy dwa istotne podpunkty A i B. W pierwszym należy wpisać takie informacje, jak dane wnioskodawcy, w drugim zaś dane podmiotu wypłacającego. W CFR-1 jest również punkt C, dotyczy adnotacji o opłacie skarbowej. Drugi te można odnaleźć w sieci, lub na stronie ministerstwa.

 

Rozliczenie pit 2017 jest więc możliwe, bez większych problemów. Certyfikaty ułatwiają urzędom skarbowym prace, zważywszy, że za granicami kraju są miliony Polaków, z czego określona część rozlicza się zgodnie z polskim prawem podatkowym. Sporo Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, dokonuje rozliczenia rocznego 2017 i wypełnia pit 2017. Dlatego, szczególnie dla tych osób, CFR może być niezbędne. Warto pamiętać także, że nie trzeba już rozliczać deklaracji „na papierze”, a można poprzez Internet, korzystając z interaktywnych deklaracji podatkowych.