PITy 2017 program

epity1

Jak wypełnić aktywny formularz PIT 2017?

 

Interaktywne formularze podatkowe są elektronicznymi drukami PIT zapisanymi w formacie PDF. Aby otworzyć je na komputerze trzeba posiadać zainstalowany program Adobe Reader, który możemy pobrać za darmo ze strony producenta.

Interaktywne druki podatkowe różnią się od tradycyjnych papierowych formularzy przede wszystkim łatwością wypełniania, a także tym, że można je wysłać do urzędu skarbowego za pośrednictwem sieci internetowej. Rozliczenie PIT 2017 na interaktywnym formularzu jest łatwiejsze ponieważ wszystkie pola obligatoryjne, które mamy obowiązek wypełnić, zostały odpowiednio zaznaczone. Ponadto, po najechaniu kursorem myszki na poszczególne rubryki wyświetlane są wskazówki, wyjaśniające jakie informacje powinniśmy w nie wpisać. Dużym ułatwieniem jest także automatyczne wykonywanie większości obliczeń, dzięki czemu nie musimy wykonywać ich samodzielnie. Wszystkie powyższe udogodnienia sprawiają, że proces obliczania wysokości zobowiązania podatkowego przebiega znacznie sprawniej, a ryzyko popełnienia błędów jest zdecydowanie mniejsze.

Interaktywny PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-39 lub PIT-28 wypełniamy tak samo jak jego papierowy odpowiednik. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podanie właściwego identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL) oraz poprawnych danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko, data urodzenia) i adresowych.

Jeżeli preferujemy złożenie deklaracji w formie papierowej, wypełniony formularz interaktywny możemy wydrukować, podpisać i wysłać lub zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto jednak rozważyć przesłanie deklaracji przez Internet. Możemy wykorzystać do tego celu bezpłatny program do pitów 2017, który przeprowadzi nas przez proces wypełniania wszystkich interaktywnych druków podatkowych, a także umożliwi ich bezpieczne wysłanie za pośrednictwem sieci internetowej. Nie da się ukryć, że rozliczenie elektroniczne jest zdecydowanie wygodniejsze i zajmuje mniej czasu. To właśnie dlatego z roku na rok korzysta z niego coraz większa liczba podatników.