PITy 2017 program

epity1

Świadczenia na dzieci w Picie 2017


PIT 2017 jest formularzem przeznaczonym dla wszystkich podatników, zarówno samotnych, jak i tych, którzy posiadają dzieci. Warto jednak znacząco ułatwić sobie proces wystawiania formularzy podatkowych. Wszystko za pośrednictwem aplikacji PIT 2017 program. Taka pomoc jest całkowicie bezpłatna, ponieważ użytkowanie programu nie jest związane z koniecznością pokrywania jakichkolwiek wydatków. Niektórzy wciąż jednak obawiają się tego, że elektroniczne rozliczenie PIT nie jest tak ważne, jak to papierowe. Nic bardziej mylnego! Rozliczenie wykonane za pomocą komputera jest analogicznie ważne do tego wystawionego w sposób tradycyjny.

 

Oprócz wskazywania w swoich PITach 2017 uzyskiwanych dochodów druki dają również możliwość skorzystania z ulg czy też odliczeń, dzięki czemu rozliczenie z fiskusem nie kojarzy się tylko i wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Należy jednak dokładnie wiedzieć, z jakich świadczeń rodzicielskich konkretni podatnicy mogą skorzystać. PIT 2017 program posiada szczegółową instrukcję, w której podatnicy znajdą wsparcie w tym zakresie.

 

Elektroniczne rozliczenie jest tym bardziej przyjazne, że rodzice wychowujący swoje pociechy nie muszą osobiście odwiedzać urzędów skarbowych. Wszystko za sprawą systemu e-deklaracje, które umożliwiają wysyłkę druków podatkowych przez sieć internetową. Rozliczenie trafia do urzędu w czasie rzeczywistym, dlatego może być wysłane o dowolnej porze.

 

Jeśli chodzi o świadczenie rodzicielskie to jest ich dość sporo, dlatego większość rodzin znajdzie odpowiednie dla siebie, takich, z których korzystanie będzie im przysługiwać. Rodzice, a także wychowujący dzieci, mają prawo do korzystania z bardzo różnorodnych preferencji podatkowych. Zwolnione z podatku są szeroko pojęte zasiłki rodzinne lub też świadczenia pochodzące z pomocy społecznej.

 

W przyszłym roku fiskalnym na rodziców czekają jednak spore zmiany. Rząd wprowadza zapisy, które mają spowodować, że wysokość odliczeń będzie inna niż do tej pory. Czy to jednak oznacza, że wszyscy rodzice na tym stracą? Niekoniecznie. 550pxDo tej pory rodzice wychowujący swoje dzieci mieli prawo do odliczenia po 1112,04 zł na każde z dzieci. Według planów rządowych ten przywilej ma zostać odebrany rodzicom, które posiadają tylko jedno dziecko, natomiast ich dochód przekracza 85 tys. 528 zł brutto rocznie. Tabela przedstawia rozkład tych zmian:

 

Dochody poniżej 85 tys. zł

Dochody powyżej 85 tys. zł

Odliczenie zanim nastąpiła zmiana

1112,04 zł

1112,04 zł

Odliczenie po zmianach

1112,04 zł

0 zł

 

Rodzice, którzy wychowują dwoje dzieci nie odczują w ogóle zaistniałych zmian i będę miały pełne prawo do korzystania z ulg w rozliczeniu, tak jak do tej pory. Skorzystają jednak na tym rodziny wielodzietne, czyli takie, które mają co najmniej troje dzieci. Zyskają na tym sporo, dlatego dla nich zmiany rządu są niezwykle pożądane i wyczekiwane z niecierpliwością:

Liczba posiadanych dzieci

Odliczenia przed zmianami

Odliczenia po zmianach

Zyski

Dwoje

2 224 zł

2 224 zł

0 zł

Troje

3 336 zł

3 892 zł

556 zł

Czworo

4 448 zł

5 560 zł

1 112 zł

Pięcioro

5 560 zł

7 229 zł

1 668 zł

Sześcioro

6 672 zł

8 896 zł

2 224 zł

 

Sytuacja pokazuje więc, że na zmianach zyskają przede wszystkim rodzice, które posiadają więcej dzieci. Być może jest to nieco krzywdzące dla rodzin, które posiadają tylko jedno lub dwójkę dzieci, ponieważ to na nich szuka się przede wszystkim oszczędności. Warto jednak podkreślić, że tego typu zmiany w wysokości przyznawanych świadczeń, w rozliczeniu PITy 2017, pomogą przede wszystkim osobom najuboższym.