PITy 2017 program

epity1

Kiedy można liczyć na szybki zwrot podatku?

 

                Nadpłata podatku powstaje w momencie, gdy zaliczki na podatek dochodowy, które zostały odprowadzone w trakcie roku, przewyższają faktyczną wysokość zobowiązania podatkowego, obliczoną podczas wypełniania deklaracji PIT za 2017 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urząd skarbowy jest zobowiązany do dokonania zwrotu nadpłaconego podatku w ciągu 90 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego zeznania podatkowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zwrot zostanie wypłacony tylko wtedy, gdy podatnik nie posiada żadnych zaległości – nieuregulowanych zobowiązań podatkowych, nieopłaconych mandatów itp. Jeżeli takie zaległości występują, nadpłata podatku zostanie w pierwszej kolejności przekazana na ich uregulowanie.

                Osoby, którym zależy na szybszym otrzymaniu zwrotu podatku, powinny złożyć e-deklaracje 2017 zamiast papierowego formularza podatkowego. Ostatnie lata pokazują, że podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem przez Internet, otrzymują zwrot nadpłaconego podatku zdecydowanie szybciej, gdyż obsługa elektronicznych zeznań podatkowych zajmuje urzędnikom zdecydowanie mniej czasu.

                Podczas rozliczania przychodów uzyskanych w trakcie 2017 r. istnieje jeszcze jedna możliwość uzyskania szybszego zwrotu podatku. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy odliczają w deklaracji podatkowej ulgę prorodzinną na troje lub więcej dzieci. W związku z wejściem w życie Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą liczyć na liczne przywileje. Jednym z nich jest możliwość otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku w ciągu 30 dni od momentu złożenia zeznania. Istotne jest, że szybszy zwrot zostanie wypłacony tylko wtedy, gdy podatnik złoży rozliczenie przez Internet, np. korzystając z pit 2017 program. Ponadto, trzeba mieć także na uwadze, że zwrot w ciągu 30 dni jest przekazywany jedynie w formie przelewu bankowego, nie można go otrzymać przekazem pocztowym lub wypłacić w kasie urzędu skarbowego.