PITy 2017 program

epity1

Działalność przez Internet w rozliczeniu rocznym 2017

 

Rozliczenie roczne są zobligowani wystawiać wszyscy podatnicy, którzy uzyskują dochody. Coraz częściej jednak obecne są sytuacje, kiedy PIT 2017 jest wypisywany przez podatników, którzy handlują w sieci internetowej. Takie deklaracje mogą być wypisywane w sposób ręczny lub też za pośrednictwem bardziej innowacyjnych narzędzi. Należy do nich między innymi elektroniczne rozliczenie PIT, które można w bardzo przystępny sposób wystawić poprzez sieć internetową. Wszystko za pomocą darmowego programu PIT 2017, który jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych podatników.

 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z dużą niezależnością oraz kontrolą swoich zysków. Najważniejsze są jednak obowiązki, które przedsiębiorca bierze na siebie, w momencie rozpoczęcia swojej pierwszej działalności gospodarczej. Wielu podatników sądzi, że działalność internetowa nie musi być rozliczana w zeznaniach podatkowych. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach PIT 2017 musi być również wystawiany.

 

Coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie swojej działalności, za pośrednictwem sprzedaży produktów w sieci. Mogą do tego wykorzystywać portale aukcyjne, jak i również dedykowane witryny do dystrybucji własnych produktów. W obu tych przypadkach można wystawić elektroniczne rozliczenie PIT, które posiada taką samą moc prawną, co tradycyjne, papierowe deklaracje.

 

Rozpowszechniająca się moda na wystawianie przedmiotów na portalach aukcyjnych stała się tak popularna, że z tej metody sprzedaży korzystają również osoby fizyczne, które od czasu do czasu pozbywają się swoich przedmiotów. Tutaj istnieją dwie podstawowe zasady rozliczeniowe, które przedstawia poniższa tabela:

Czas posiadania przedmiotu

Konieczność rozliczenia z fiskusem

Nie dłużej niż 6 miesięcy

Nie istnieje

Powyżej pół roku

Istnieje

 

W drugim przypadku konieczne jest więc rozliczenie z fiskusem. Można do tego celu wykorzystać darmowy program PIT 2017, który bez problemu podatnicy mogą pobrać z dedykowanych portali internetowych.

 

Jeśli podatnik posiadał sprzedawany przedmiot w czasie powyżej 6 miesięcy – ma obowiązek wypełnić w formularzu PIT rubrykę oznaczoną jako: „inne dochody”, gdzie należy wpisać kwotę, która została osiągnięta w danym roku fiskalnym, oraz zapłacić od tej sumy podatek. Jeśli podatnik osiągnie dochody, które nie przekroczą pierwszego progu podatkowego, musi zapłacić 19% podatku.

 

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja podmiotów, które prowadzą własną działalność gospodarczą i dodatkowo zajmują się działalnością internetową. Taka sytuacja w największej mierze dotyczy handlowców, którzy chcąc poszerzyć grono swoich odbiorców oraz klientów decydują się na zaistnienie w sieci internetowej. W zeznaniu rocznym musi być więc wykazana taka sprzedaż, nawet w sytuacjach, kiedy nie była ona tylko i wyłącznie przychodem. Przychód ze sprzedaży należy definiować jako cenę konkretnego produktu, która została określona w umowie, a pomniejszona o koszt dokonanej sprzedaży.

 

Możliwości, jakie daje dzisiaj sieć internetowa są tak szerokie, że w najbliższym czasie można spodziewać się ekspansji działalności internetowych. Handel oraz dystrybucja różnego rodzaju towarów, czy też świadczenie usług za pośrednictwem Internetu, mogą spowodować spore powiększenie budżetów firmowych lub osobistych. Nie należy rezygnować z tego rodzaju działalności, ponieważ może ona okazać się bardziej zyskowna, aniżeli prowadzenie podstawowej działalności w trybie stacjonarnym. Z czasem PITy będą zawierały powiększające się dochody z działalności internetowej coraz większej ilości podatników, nie tylko prowadzących własne firmy.